Čo je SPF a ako ho správne používať? - header Čo je SPF a ako ho správne používať?

Čo je SPF a ako ho správne používať?

Skratku SPF počul asi už každý z vás. Koľko toho ale viete o produktoch, ktoré sú touto skratkou označené? Čítajte ďalej a zistite, čo presne znamená SPF, ako vás chráni pred slnkom a tiež, aký je rozdiel medzi SPF 15, 30 a 50.

Čo je to SPF faktor?

SPF je skratkou anglických slov Sun Protection Factor, čo znamená „ochranný faktor pred slnkom“, presnejšie pred UVB žiarením. Krémy s týmto označením vás teda chránia pred slnečnými lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie, urýchľujú starnutie pokožky a zvyšujú riziko rakoviny kože.

Samotné číslo SPF udáva, aký dlhý čas ochranný prípravok pôsobí v porovnaní s tým, keby ste žiadny nepoužili. Mnoho ľudí žije v presvedčení, že vyšší faktor znamená aj väčšiu ochranu, čo nie je tak celkom pravda. Ak ste sa domnievali, že SPF 30 znamená dvojnásobnú ochranu v porovnaní s SPF 15, mali ste pravdu len sčasti.

Ako SPF funguje?

Ochranné zložky obsiahnuté v opaľovacích krémoch SPF fungujú tak, že slnečné žiarenie, ktoré dopadá na kožu, absorbujú a premieňajú ho na neškodné teplo. Fyzikálne (minerálne) ochranné krémy fungujú trochu inak, pretože slnečné lúče odrážajú od pokožky, takže vôbec neprenikajú do jej vrstiev.

Ako dobre vás chráni SPF ochrana pred UVB žiarením?

Prípravky s SPF 30 a 50 chránia pokožku pred slnečnými lúčmi lepšie ako napríklad SPF 10, pretože odfiltrujú vyššie percento škodlivého UVB žiarenia. SPF 30 však neblokuje dvojnásobok slnečného žiarenia ako SPF 15. Vyššie číslo SPF tiež neznamená, že sa horšie opálite, iba svoju kožu lepšie chránite. Rozdiely v ochrane pred UVB sú nasledujúce:

  • SPF 10 blokuje 90 % UVB žiarenia
  • SPF 15 blokuje 93 % UVB žiarenia
  • SPF 30 blokuje 96,7 % UVB žiarenia
  • SPF 50 blokuje 98 % UVB žiarenia

Aký je rozdiel medzi SPF 25, 30, 40 alebo 50?

Ako sme už naznačili, číslo SPF udáva, po aký čas vás krém chráni pred UVB žiarením v porovnaní s tým, keby ste žiadny nepoužili. To znamená, že číslo SPF vynásobíte časom, počas ktorého môžete svoju pokožku bezpečne vystaviť slnečnému žiareniu bez toho, aby ste sa spálili. Čím svetlejšia je vaša pleť, tým kratšiu dobu pravdepodobne môžete byť na slnku bez SPF.

Ak napríklad viete, že sa vydržíte nespáliť maximálne 10 minút, vynásobíte tento čas číslom SPF. Z tohto vyplýva, že ochranný krém s SPF 15 vás môže ochrániť po dobu 150 minút, kým SPF 30 až 300 minút, SPF 40 až 400 minút a SPF 50 až 500 minút. Je teda pravda, že SPF 30 vás môže ochrániť až dvojnásobne dlhšie ako SPF 15. Ale len pred UVB žiarením.

SPF a citlivá pleť

Citlivá pokožka potrebuje bezpečnú ochranu pred slnkom, preto by ste pri výbere opaľovacieho krému mali byť obzvlášť opatrní. Mnohé problémy s citlivou kožou totiž súvisia s nesprávne zvoleným opaľovacím krémom. Niektoré chemikálie obsiahnuté v opaľovacích prípravkoch môžu po vystavení UV žiareniu spôsobovať nežiaduce reakcie. Často sa klamlivo domnievame, že podráždenie vzniklo zo slnka, hoci v skutočnosti sú dôvodom podráždenia pokožky práve zložky v produktoch na opaľovanie.

Ak máte citlivú pleť, mali by ste si pri výbere SPF produktov dávať pozor na parfumáciu a zvoliť si neparfumované a hypoalergénne prípravky. Vyberajte si preto prírodné produkty na opaľovanie, ktoré sú označené ako bez syntetickej parfumácie a sú dermatologicky testované. Vonné látky, konzervačné látky a farbivá môžu v spojení s UV žiarením viesť k podráždeniu aj mierne citlivej pokožky.

Ochrana len pred UVB žiarením nestačí

Slnko vyžaruje tri druhy žiarenia – UVA, UVB a UVC, avšak UVC lúče sú odrážané ozónovou vrstvou Zeme, preto nás zaujímajú hlavne UVA a UVB. UVA lúče prispievajú k známkam starnutia pokožky, ako sú vrásky, pigmentové škvrny a strata pevnosti pleti, ale UVB lúče sú viac karcinogénne a sú zodpovedné za spálenie od slnka. UVA žiarenie tiež spôsobuje, že UVB lúče sú reaktívnejšie, takže v kombinácii môžu byť obzvlášť škodlivé.

Čo sú UVA lúče?

UVA lúče majú najdlhšiu vlnovú dĺžku, a preto sú schopné preniknúť do stredných vrstiev pokožky. Sú to tie, ktoré spôsobujú starnutie pokožky, pretože pevnosť, odolnosť a elasticita vašej kože je daná tým, čo sa deje na tejto hlbšej úrovni. To je tiež dôvod, prečo vám UVA lúče pomáhajú sa opáliť. Podnecujú vaše podpovrchové melanocyty, aby spustili produkciu melanínu (pigmentového farbiva kože), a tým stmavili vašu pokožku.

Čo sú UVB lúče?

UVB lúče majú kratšie vlnové dĺžky a majú tendenciu zostať na povrchovej vrstve kože. Sú to lúče, ktoré vedú k spáleniu a ktoré tiež spôsobujú rakovinu kože. Zvyčajne sú UVB lúče považované za škodlivejšie, ale akákoľvek nerovnosť pokožky, pigmentové škvrny a vrásky bývajú dôsledkom UVA lúčov, takže je dôležité chrániť sa pred oboma typmi.

Čo znamená PA+?

K štítkom niektorých opaľovacích krémov pribudol aj prírastok v podobe označenia PA+ (s až štyrmi znamienkami „plus“). Ide o skratku stupňa ochrany UVA podľa japonského systému hodnotenia, ktorý meria, aká účinná je receptúra pri ochrane pred UVA lúčmi.

Je to preto, že typická stupnica SPF určuje, ako dlho vás produkt ochráni pred spálením, čo (ako ste sa dozvedeli vyššie) súvisí iba s UVB lúčmi. Kombináciou stupnice SPF a stupnice PA+ teda viete, aká je vaša celková obrana proti UVA a UVB lúčom. Prekvapujúce je, že neexistuje žiadna korelácia medzi počtom znamienok „plus“ a silou alebo dobou trvania, počas ktorej prípravok kožu chráni.

Veľa prípravkov však označenie PA+ kvôli nedostatku výskumov zatiaľ nemá, preto zostaňte pri základoch a používajte širokospektrálne krémy s SPF, ktoré pokožku chránia pred UVB aj UVA žiarením.

Natírání zad

Ako často sa natierať krémom na opaľovanie s SPF?

Dermatológovia odporúčajú natierať sa opaľovacím krémom aspoň každé 2 hodiny bez ohľadu na to, aké SPF používate. Navyše SPF je meradlom doby obranyschopnosti produktu iba proti UVB lúčom, nie UVA žiareniu. Majte tiež na pamäti, že čas, počas ktorého sa vaša pokožka dokáže chrániť pred UV lúčmi bez SPF, sa môže meniť v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.

To znamená, že dĺžka ochrany pred slnkom sa môže skrátiť napríklad počas poludňajších hodín, vo vyšších nadmorských výškach (na horách) alebo napríklad v tropickom podnebnom pásme. V takýchto prípadoch môže byť nutné natierať sa častejšie, alebo použiť vyššie SPF ako ste zvyknutí. Čas ochrany SPF sa môže tiež skrátiť, ak sa napríklad veľmi potíte alebo sa kúpete.

Má zmysel používať SPF 15, 10, 6 a nižší?

Ak ste vystavení priamemu slnečnému žiareniu, mali by ste podľa dermatológov používať ochranu SPF 30 a vyššiu, aby ste svoju pokožku dostatočne chránili. Pri nízkej expozícii slnku a pri zamračenej oblohe vám ale môže postačiť hydratačný krém alebo make-up s SPF 15. Odborníci však neodporúčajú používanie nižšieho SPF, ako je SPF 12, 4 alebo 3. Tiež je dôležité, aby vás produkt chránil pred oboma typmi UV žiarenia.

Aký je rozdiel medzi chemickým a minerálnym SPF?

V zásade rozlišujeme dva základné typy opaľovacích krémov: chemické a fyzikálne, známe skôr ako minerálne. Niektoré opaľovacie krémy tiež môžu kombinovať oba typy. Chemické SPF zahŕňa prísady, ktoré blokujú UV žiarenie, a to tak, že ho absorbujú a neutralizujú, aby nemohlo poškodiť kožné bunky. Typicky ide o zložky, ako je avobenzón, oktyl salicylát, oxybenzón a homosalát.

Minerálne ingrediencie zostávajú na povrchu pokožky, kde odrážajú UV lúče a bránia im preniknúť dovnútra. Typicky ide o oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Účinné zloženia zanechávajú na pokožke minimálny až žiadny kriedový nádych, zatiaľ čo zloženie nízkej kvality môže spôsobiť, že budete vyzerať, akoby ste sa natreli bielym púdrom.

Ako používať opaľovací krém s SPF?

Vo všeobecnosti platí, že SPF by ste mali aplikovať približne 30 minút pred vystavením pokožky slnku, pretože môže chvíľu trvať, kým sa vsiakne a poskytne plné a dôkladné krytie.

Najprekvapivejšou vecou je, koľko SPF sa odporúča na aplikáciu. Za správnu dávku je považovaná dávka približne 4 ml (veľkosť pohára na liehoviny) na celé telo. Väčšina ľudí nanáša opaľovacieho krému oveľa menej, čo znamená, že nezískavajú také krytie, aké si myslia.

Aplikáciu opaľovacieho krému opakujte aj  potom, ako ste sa okúpete, a okrem toho sa aspoň každé 2 hodiny natierajte. Počas zamračených aj zimných dní je stále potrebné používať SPF. UVA lúče môžu prenikať aj cez mraky, niekedy až 80 % z nich, a tiež sa môžu odrážať od snehu.

Ako používať SPF na tvár?

Používanie SPF na pleť by malo byť súčasťou vašej rutinnej starostlivosti o pleť po celý rok. Ochranný krém s SPF zohráva zásadnú úlohu v obrane pokožky pred škodlivými UVA a UVB lúčmi a v prevencii predčasného starnutia.

Veľa ľudí má tendenciu nanášať na tvár rovnaký opaľovací krém, aký používajú na telo. Je však potrebné dbať na zvýšenú pozornosť, pokiaľ ide o vizáž. Telové opaľovacie krémy môžu byť pre jemnú pokožku tváre príliš ťažké a upchávať póry (najmä ak sa pleť rýchlejšie mastí). Namiesto toho zvoľte pleťový krém s SPF s ľahkou textúrou, ktorý bude vyhovovať potrebám vašj pleti.

Mnohé hydratačné krémy, BB krémy a make-upy dnes už obsahujú SPF, takže je oveľa ľahšie zaradiť ochranu proti slnku do každodennej rutiny. Pleťové produkty sú navyše obohatené o ďalšie účinné zložky starostlivosti o pleť, ktoré ju chránia pred vonkajšími vplyvmi a zároveň ju dostatočne hydratujú.

 

Selfie Skin Coach

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC