Ako spoznať svoj typ pleti? - header Ako spoznať svoj typ pleti?

Ako spoznať svoj typ pleti?

Spoznať svoj typ pleti je prvým krokom k vytvoreniu správnej rutinnej starostlivosti o pleť, aby ste si mohli vybrať tie najvhodnejšie produkty, ktoré budú vyhovovať potrebám vašej pleti. V tomto článku vám poradíme, ako spoznať svoj typ pleti a ako sa o ňu správne starať.

Aké druhy pleti existujú?

Každá pleť je jedinečná a má odlišné potreby. Vo všeobecnosti však rozlišujeme len tri hlavné typy pleti: normálnu, suchú a mastnú. Niektorí ľudia však môžu mať aj viac ako jeden typ pleti, známy ako zmiešaná pleť.

Bez ohľadu na typ pleti môžete mať ešte navyše aj citlivú pokožku. Citlivá pleť sa vyznačuje zvýšenou reaktivitou na prípravky aj ďalšie vplyvy, ako je počasie a teplotné zmeny. Celkovo teda rozlišujeme nasledujúce typy pleti:

  • Normálna pleť
  • Suchá pleť
  • Mastná pleť
  • Zmiešaná pleť
  • Citlivá pleť

Ako zistiť typ pleti?

Existuje veľmi jednoduchá metóda. Keď pomocou tejto techniky určíte svoj typ pleti, môžete si podľa toho vybrať prípravky na starostlivosť o pleť. Použite čistiaci gél alebo odličovaciu vodu a dôkladne si vyčistite tvár. Potom už neaplikujte žiadne ďalšie produkty, počkajte 30 minút a pozorujte, ako vaša pleť vyzerá a ako sa cíti.

Ak sa vaša pleť zdá byť napnutá a suchá alebo sa dokonca šupinatá, máte suchú pleť, kým pri nadmernom lesku je vaša pleť pravdepodobne mastná. Ak sa na vašej pleti vyskytujú mastné aj suché oblasti, pravdepodobne máte zmiešanú pleť. Na druhej strane podráždenie na tvári poukazuje na zvýšenú citlivosť. Ak však nepociťujete žiadny z týchto problémov, máte normálny typ pleti.

Suchá pleť

Ak je vaša pleť po čistení napnutá a suchá, máte suchý typ pleti. Ak máte suchú pokožku, môžete tiež trpieť šupinatením alebo červenými škvrnami. Stav vašej pokožky pravdepodobne ovplyvňuje aj počasie, napríklad vietor a chladný vzduch. Vaša pokožka môže byť po umytí aj podráždená, pretože suchá pokožka má častejšie sklony byť citlivou. Nie je to však pravidlom.

Ako sa starať o suchú pleť?

Vyberte si výživný, hydratačný krém určený pre suchú pleť, ktorý obsahuje hydratačné zložky, ako je kyselina hyalurónová, a dôkladne vyživuje pleť bez toho, aby upchával póry. Prospešné sú aj krémy s obsahom ceramidov. Pleťový krém nanášajte vždy pred čistením tváre ráno aj večer.

Vhodný je napríklad výživný denný a nočný krém Hyaluronic Aloe Garnier z radu Skin Naturals – ich zloženie obsahujúce upokojujúce aloe vera a kyselinu hyalurónovú má na pleť blahodarný účinok. Suchú pleť vždy odlíčte a vyčistite odličovacím mliekom, odličovačom na báze oleja alebo pleťovou vodou bez alkoholu.

Mastná pleť

Ak sa vám na pleti objavil lesk okolo nosa a čela, znamená to, že váš typ pleti je mastný. Mastná pleť sa najčastejšie spája s teenagermi, často však postihuje aj iné vekové skupiny. Mastná pleť sa rýchlo mastí a častejšie má sklony k nedokonalostiam, ako sú čierne bodky, rozšírené póry a zapálené vyrážky. Vlhké počasie, stres a hormóny môžu stav mastnej pleti ešte zhoršiť.

Ako sa starať o mastnú pleť?

Pre mastnú pleť je obzvlášť dôležité pravidelné a dôkladné čistenie, ktoré pomôže zamedziť upchávaniu pórov kožným mazom spolu s ďalšími nečistotami. Dajte si však pozor, aby ste pleť nadmerne nevysušovali agresívnymi prípravkami, čo by produkciu mazu, naopak, podporilo.

Vyberajte si teda účinné, ale šetrné prípravky, ako sú čistiace gély a peny, pleť po vyčistení tonizujte a dvakrát týždenne si doprajte peeling alebo hĺbkovo čistiacu masku. Mastná pleť neustále potrebuje pravidelne hydratovať. Používajte však ľahké zmatňujúce krémy, ako je hydratačná zmatňujúca starostlivosť Pure Active od Garnier.

Zmiešaná pleť

Ak máte suché a napäté líca a máte, naopak, mastnú T-zónu, znamená to, že máte zmiešanú pleť. Zmiešaná pleť znamená, že máte viac ako jeden typ pleti na rôznych častiach tváre. Takáto pleť môže potrebovať rôzne produkty na ošetrenie jednotlivých oblastí.

Ako sa starať o zmiešanú pleť?

Starostlivosť o zmiešanú pleť sa môže zdať ako náročná úloha, ale ak máte poruke správne produkty, hravo ju zvládnete. Stačí nájsť taký prípravok, ktorý zmatní lesklé časti tváre a zároveň dostatočne hydratuje tie suché.

Výbornou voľbou je napríklad pleťová starostlivosť Garnier Botanical s výťažkami z hrozna pre zmiešaný typ pleti, ktorý dodáva pleti hydratáciu a pomáha obnoviť jej pružnosť a žiarivý vzhľad. Zmiešanú pokožku pravidelne čistite ráno a večer jemným čistiacim prípravkom a následne ju tonizujte.

Normálna pleť

Ak si nevšimnete žiadne známky suchosti alebo mastnoty, máte šťastie. Ak máte normálny typ pleti, pravdepodobne ani netrpíte príliš často kožnými neduhmi, ako je napríklad akné. Ani vaša pleť nie je po prebudení príliš napnutá a suchá, jednoducho sa vám zdá byť normálna.

Ako sa starať o normálnu pleť?

Hoci vaša pleť netrpí nadmernou suchosťou ani mastnotou, je dôležité sa o ňu pravidelne starať, aby ste zabránili jej predčasnému starnutiu a zabezpečili, že bude vyvážená a žiarivá.
Pokožku pravidelne čistite ráno aj večer jemným čistiacim prípravkom a vždy jej zabezpečte dodatočnú hydratáciu. Určite neurobíte chybný krok s vyživujúcim pleťovým krémom Garnier Bio proti starnutiu pleti obohateným o kyselinu hyalurónovú a levanduľový olej.

Citlivá pleť

Ak máte citlivú pokožku, môžete trpieť občasným začervenaním, suchosťou, svrbením a pálením. Podráždenie môžu vyvolať výrobky na starostlivosť o pleť, ktoré nie sú prispôsobené pre citlivú pleť, ako aj iné predmety, ktoré prichádzajú do tesného kontaktu s týmto typom pleti.

Vašu pokožku môže podráždiť aj vystavenie pokožky slnku, ako aj klimatizácia v interiéri alebo, naopak, prehriate miestnosti a iné faktory prostredia. Citlivá pokožka býva častejšie suchá, pretože je narušená jej prirodzená ochranná bariéra. Niekedy sa však môže stať príliš mastnou.

Ako sa starať o citlivú pleť?

Na odlíčenie a čistenie citlivej pokožky používajte odličovacie mlieka alebo čistiace peny na citlivú pleť a následne ju tonizujte upokojujúcou pleťovou vodou Botanical s ružovou vodou. Používajte hydratačné krémy, ktoré pleť hydratujú, neupchávajú póry a sú bohaté na antioxidanty, ktoré ju pomáhajú chrániť pred dráždivými vplyvmi z prostredia.

Odporúčame vyskúšať hydratačný krém Botanical s ružovou vodou, známou svojimi upokojujúcimi účinkami. Táto pleťová starostlivosť redukuje pnutie pokožky, hydratuje pleť a obnovuje hebkosť a pružnosť.

Ako rozjasniť a zjednotiť farbu pleti?

Pravidelné čistenie a hydratácia sú nevyhnutné pre zdravú a rovnomernú pleť. Pri výbere kozmetických produktov sa preto zamerajte na hydratačné látky, ako je kyselina hyalurónová, ktorá má silné hydratačné vlastnosti a je absolútne kľúčová pre zdravie a krásu pleti.

Exfoliácia

Pravidelne tiež vykonávajte exfoliáciu pokožky, aby ste podporili jej regeneráciu, vyhladili štruktúru, vyčistili nahromadené nečistoty a odstránili odumreté kožné bunky, ktoré spôsobujú nerovnomerný tón pleti. Vhodné sú najmä produkty s obsahom kyseliny glykolovej a kyseliny salicylovej.

Rozjasňujúce zložky

Ak chcete naozaj rozjasniť a vyrovnať tón pleti, zaraďte do svojej starostlivosti o pleť rozjasňujúce pleťové séra s obsahom aktívnych zložiek, ako je vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant, čím napomáhá redukovať pigmentové škvrny aj tmavé kruhy pod očami a zároveň chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi.

Ďalšou prospešnou zložkou pre pokožku je niacínamid alebo vitamín B3, ktorý sa často označuje ako vitamín krásy, pretože pomáha redukovať viditeľné póry, podporuje ochrannú funkciu pokožky, zmierňuje hyperpigmentáciu a podporuje regeneráciu pokožky.

Ochrana pred slnkom

Slnečné UV žiarenie preniká do pokožky a poškodzuje ju na povrchovej aj bunkovej úrovni, čo vedie k zrýchleniu prejavov starnutia, vzniku pigmentových škvŕn a ďalších nedokonalostí pleti, ktoré sú zodpovedné za nerovnomerný tón pleti. Aby ste tomu zabránili, je dôležité svoju pokožku pred slnkom dostatočne chrániť používaním širokospektrálnych ochranných krémov s UVA a UVB.

Tip: Objavte čaro BB krémov, ktoré pleť hydratujú, zjednocujú, zakrývajú nedokonalosti a chránia ju pred UV žiarením v jedinom produkte!

 

Selfie Skin Coach

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC