Ako na mastnú pleť? Máme pre vás riešenie - header Ako na mastnú pleť? Máme pre vás riešenie

Ako na mastnú pleť? Máme pre vás riešenie

Mastná pleť sa leskne viac, ako by ste si pravdepodobne želali. Aj preto vás môžu častejšie trápiť ďalšie nedokonalosti, ako sú čierne bodky alebo akné. Aj keď je aktivita mazových žliaz sčasti daná geneticky, rýchlo mastiacu sa pleť môžete dostať pod kontrolu správnou starostlivosťou. Zistite, ako poraziť mastnú pleť!

Ako rozpoznáte mastnú pleť?

Mastnú pleť spoznáte pomerne jednoducho, pretože produkuje viac mazu, ako je pre ňu nutné. Vaša pokožka sa počas dňa nadmerne leskne, zvyčajne už krátko po umytí, a make-up na nej spravidla príliš dlho nevydrží.

Ľudia s mastnou pleťou majú tiež sklony k rozšíreným pórom a ďalším nedokonalostiam, ako je akné alebo čierne bodky. Zvýšená tvorba kožného mazu totiž rozširuje póry, v ktorých sa následne prebytočný maz usádza spolu s odumretými bunkami a ďalšími nečistotami.

Mastné čelo, nos a brada

Pre mastný typ pleti je príznačné, že sa najviac mastí v oblasti T-zóny, teda na čele, nose a na brade. Dôvodom je vyšší výskyt mazových žliaz v týchto miestach. Preto sa tu častejšie objavujú aj pupienky a čierne bodky. Ak je vaša pokožka mastná iba v tejto oblasti a zvyšné časti tváre sú skôr suchšie, potom máte zmiešaný typ pleti.

Čo spôsobuje mastnú tvár?

Každá pleť produkuje určité množstvo mazu, aby bola dostatočne hydratovaná a chránená. V prípade mastnej pleti sú však mazové žľazy nadmerne aktívne a produkujú kožného mazu viac, ako by sme potrebovali. Mastná pleť má svoj pôvod v génoch, takže ste ju pravdepodobne zdedili po jednom z rodičov.

Extrémne mastnou sa ale pleť môže stať aj vplyvom hormónov, u žien napríklad v puberte, v tehotenstve alebo niektorej fáze menštruačného cyklu, a vplyvom ďalších faktorov, ktoré prispievajú k zvýšenej produkcii kožného mazu.

Women relaxing with cucumber on eyes

Čo všetko prispieva k veľmi mastnej pleti?

  • Pobyt v teplom a vlhkom prostredí (dôvod, prečo môžete mať mastnú pleť iba v lete)
  • Znečistené ovzdušie
  • Dehydratácia (nedostatok vody pleť kompenzuje zvýšeným mastením)
  • Používanie dráždivej kozmetiky, ktorá pleť nadmerne vysušuje
  • Používanie hutných krémov alebo make-upu, ktoré upchávajú póry
  • Fajčenie
  • Nadmerná konzumácia alkoholu
  • Stres
  • Nedostatok vitamínov v strave
  • Častá konzumácia smažených jedál a rafinovaných cukrov
  • Nedostatočná alebo nadmerná starostlivosť o pleť

Čo má vplyv na mastnú pleť u mužov?

Ženská a mužská pleť sa v mnohých ohľadoch líšia. Jedným z hlavných dôvodov tejto odlišnosti je mužský hormón testosterón, ktorý prispieva k rýchlejšiemu masteniu pleti. Mužská pleť navyše obsahuje väčšie množstvo mazových žliaz a pórov.

Okrem toho môže k rýchlejšiemu masteniu pleti prispievať, rovnako ako u žien, množstvo ďalších faktorov, vrátane genetiky, prostredia, starostlivosti o pleť a ďalších spomínaných dôvodov. Napriek tomuto znevýhodneniu je mužská pleť aspoň pevnejšia a silnejšia ako pokožka žien.

Ako na mastnú pleť?

Mastná pleť má tendenciu citlivo reagovať na podráždenie, preto sa snažte vyhýbať všetkým spúšťačom, ktoré môžu stimulovať mazové žľazy k vyššej produkcii mazu. Tiež sa zbavte agresívnej kozmetiky. Mastnú pleť je dôležité pravidelne čistiť, a to každý deň – ráno aj večer, a pravidelne ju hydratovať vhodnými prípravkami, ktoré neupchávajú póry.

Ako sa zbaviť mastnej pleti?

Pre efektívne odstránenie mazu a všetkých nečistôt z povrchu pokožky odporúčame praktizovať dvojfázové čistenie podľa vzoru Kórejčaniek. V prvom kroku použite čistiaci gél, ktorý eliminuje nadbytočné množstvo mazu a odstráni nečistoty z pleti, a v druhej fáze čistenia pleť vyrovnajte pleťovým tonikom, ktoré zároveň pomôže stiahnuť póry.

Tip: Ak má vaša pleť sklon k nedokonalostiam, ako sú pupienky alebo čierne bodky, skúste do svojej rutiny v starostlivosti o pleť zaradiť pleťové sérum s obsahom aktívnych látok.

Ako sa starať o mastnú pleť?

Ďalším krokom, ktorý neodmysliteľne patrí k pravidelnej starostlivosti nielen o mastnú pleť, je hydratácia. Hydratácia pomáha predchádzať vysúšaniu pleti, ktoré iba prispieva k nadprodukcii kožného mazu a zároveň k rýchlejšiemu starnutiu pleti. Každé ráno aj večer teda aplikujte hydratačnú zmatňujúcu starostlivosť, ktorá neupcháva póry, pokožku hydratuje a udržiava ju zmatnenú až po dobu 8 hodín.

Mastnej pleti také dvakrát až trikrát týždenne prospeje hydratačná maska proti nedokonalostiam a nadbytočnému lesku. Vyskúšajte napríklad textilnú masku obohatenú o výťažky z čajových lístkov, eukalyptu a kyselinu salicylovú pre stiahnutie pórov, čistenie a zmatnenie pleti.

Čo ešte pomáha na mastnú pleť? 

Ak hľadáte akékoľvek riešenie, ako nemať mastnú pleť, možno budete chcieť vyskúšať aj niektoré babské rady. Jednou takou je aplikovať na pleť obklad z harmančeka, ktorý je známy pre svoje protizápalové účinky a údajne dokáže absorbovať nadbytočný maz. Podobné benefity sa ďalej pripisujú týmto prírodným pleťovým maskám, ktoré si môžete skúsiť sami pripraviť:

Maska z ½ poloviny hrnčeka ovsených vločiek s teplou vodou a 1 lyžicou medu
Maska z 1 vaječného bielka a čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy
Maska z 1 lyžice dužiny z aloe vera, 1 lyžice jojobového oleja a 1 lyžice medu

Woman touching hair

Súvisí mastná pokožka hlavy s mastnou pleťou?

Pravdepodobne áno. Rovnako ako v prípade mastnej pleti na tvári môžu k masteniu vlasov prispievať hormonálne vplyvy, stres, nezdravý životný štýl, znečistené alebo vlhké prostredie aj používanie nevhodnej kozmetiky. Ak teda máte sklony k rýchlo sa mastiacej pleti, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám podobným tempom budú mastiť aj vlasy.

Ako sa starať o mastné vlasy?

Ak bojujete s nadmerne mastiacou sa pokožkou hlavy, odborníci odporúčajú intervaly medzi umývaním postupne predlžovať, nie skracovať. Čím častejšie vlasy umývate, tým rýchlejšie sa mastia.
Pokožku hlavy vždy dôkladne umývajte šampónom pre mastné vlasy a následne hydratujte končeky vlasov ošetrujúcim balzamom. Po umytí ich opláchnite studenou vodou, aby ste uzavreli kožné póry aj povrch vlasov. Zaujíma vás aj to, ako zakryť mastnú pokožku pred tým, ako ju opätovne umyjete? Vyskúšajte suchý šampón.

 

Selfie Skin Coach

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC