Ako funguje samoopaľovací krém a ako ho používať? - header Ako funguje samoopaľovací krém a ako ho používať?

Ako funguje samoopaľovací krém a ako ho používať?

Túžite po snedej pokožke aj v zimných mesiacoch, alebo jednoducho nemáte dostatok času na opaľovanie a vaša pleť je veľmi svetlá? Samoopaľovacie krémy, mlieka, peny či spreje môžu byť ideálnym riešením, ako svoju pleť stmaviť aspoň o jeden odtieň aj bez slnenia. Ako ale samoopaľovacie krémy vlastne fungujú a ako dlho vydržia?

Ako funguje samoopaľovací krém?

Tajomstvom, ktoré sa skrýva za samoopaľovacími krémami, je zložka nazývaná dihydroxyacetón, s ktorou sa na obale výrobku môžete stretnúť aj pod označením DHA. Táto látka vyvoláva reakciu, vďaka ktorej sa pokožka sfarbí tmavším odtieňom. O akú reakciu ide?

Na rozdiel od slnečného žiarenia, ktoré stimuluje produkciu melanínu v bunkách zvaných melanocyty v spodnej vrstve epidermy, DHA pôsobí vo vrchnej vrstve pokožky. V povrchovej vrstve reaguje s aminokyselinami keratínu (bielkovinami kože), čím vytvára melanoidíny – pigmenty, ktoré dodávajú pleti tmavší vzhľad, od žltej až po hnedú. Toto sfarbenie nie je toxické.

Čo je dihydroxyacetón?

Dihydroxyacetón je monosacharid pochádzajúci z glycerolu, čo je netoxická viskózna kvapalina. DHA obsiahnutý v kozmetických produktoch môže byť vytvorený synteticky alebo z rastlinných zdrojov, akými sú cukrová repa a cukrová trstina. Je možné ho tiež získať fermentáciou glycerolu.

Koncentrácia DHA používaná v samoopaľovacích krémoch sa pri jednotlivých produktoch môže líšiť. Čím vyššia je koncentrácia, tým intenzívnejšie opálenie môžete dosiahnuť. Vyššie percento zvyčajne obsahujú aj krémy, ktoré sľubujú rýchle výsledky. Na rozdiel od toho prípravky, ktoré majú zaručiť postupné opálenie, majú menšie množstvo DHA.

Ako správne nanášať samoopaľovací krém?

Krok 1: Peeling

Aby bola pokožka náležite pripravená na samoopaľovací krém a opálenie dlhšie vydržalo, použite najskôr telový peeling. Zbavíte kožu odumretých buniek a vyhladíte jej povrch, aby opálenie bolo rovnomerné. Kožu dôkladne umyte a vysušte, aby bola odmastená a pripravená absorbovať samoopaľovací krém.

Krok 2: Samoopaľovací krém

Samoopaľovací krém potom natrite na celé telo rovnomerne a v rovnakej vrstve. Začnite ideálne od nôh a postupujte smerom nahor. Na dokonalé rozotretie použite špeciálne rukavice na samoopaľovací krém. Pozor si dajte na záhyby kože, ako sú kolená alebo lakte, pretože môžu absorbovať viac prípravku a spôsobiť, že tieto časti tela budú vyzerať tmavšie. Na tieto miesta teda postačí menšie množstvo krému.

Krok 3: Vstrebanie krému

Ihneď po aplikácii samoopaľovacieho krému si nezabudnite umyť ruky, aby ste predišli nechcenému stmavnutiu dlaní, alebo používajte ochranné rukavice. Nechajte krém, aby sa úplne vstrebal, a počas tejto doby sa vyhýbajte kontaktu s vodou a poteniu. O tom, ako dlho by ste mali čakať, kým sa výrobok úplne vstrebe, sa informujte na jeho obale.

Za aký dlhý čas sa opálenie prejaví? 

Samoopaľovacie prípravky vašu pokožku spravidla nezafarbia okamžite. Aktívna zložka DHA, ktorá reaguje s keratínom vo vrchnej vrstve pokožky, spôsobí prvé farebné zmeny približne po 6 až 10 hodinách. Ak teda použijete samoopaľovací produkt večer po sprche, môžete sa zobudiť s novým opálením.

Čas, za ktorý sa opálenie prejaví, sa však môže líšiť podľa koncentrácie DHA v kréme, ktorý používate. Pri opakovanej aplikácii samoopaľovacieho krému či mlieka môžete tiež docieliť tmavší odtieň ako pri prvej aplikácii.

Okrem samoopaľovacích prípravkov existujú aj bronzujúce krémy či mlieka, ktoré vám zaručia okamžité zafarbenie pokožky, avšak tieto nespôsobujú žiadnu reakciu na pokožke a ľahko ich zmyjete vodou alebo odličovačom. Niektorí výrobcovia taktiež môžu pridávať bronzer či farbivo do samoopaľovacích krémov.

Ako dlho vydrží samoopaľovací krém a ako často ho nanášať?

Keďže reakcia DHA s keratínom, ktorá spôsobuje stmavnutie kože, prebieha v povrchovej vrstve pokožky, opálenie vydrží kratší čas ako klasické opálenie od slnka. Vo vrchnej vrstve kože sa totiž nachádzajú odumreté kožné bunky, ktoré sa priebežne oddeľujú a odnášajú so sebou aj váš bronz. Na rozdiel od toho slnečné lúče prenikajú do hlbších vrstiev pokožky, kde dochádza k zmene pigmentu, a opálenie tak vydrží dlhšie.

Akonáhle pokožka po aplikácii samoopaľovacieho krému stmavne, zostane snedšia po dobu niekoľkých dní a počas 3 až 10 dní začne opäť blednúť. Približne po 7 až 10 dňoch by ste teda mali aplikáciu samoopaľovacieho krému opakovať, ak chcete, aby vaše opálenie vydržalo.

Woman relaxing in spa

Aký je rozdiel medzi samoopaľovacím krémom, mliekom a penou?

Dnes už je k dispozícii množstvo samoopaľovacích prípravkov, ako sú krémy, mlieka, peny či spreje, ktoré sa líšia hlavne svojou konzistenciou, spôsobom aplikácie a niekedy aj výsledným efektom. Nedá sa však jednoznačne povedať, ktorý z nich je najlepší. Vždy záleží predovšetkým na tom, čo vyhovuje vám.

Samoopaľovacie krémy

Krémy sú najbežnejšou formou samoopaľovacích prípravkov, avšak vzhľadom na hutnejšie zloženie vyžadujú väčšiu dôslednosť pri aplikovaní. Zvyčajne tiež zasychajú dlhšie ako iné produkty.

Samoopaľovacie mlieka

Samoopaľovacie mlieka sa od krémov príliš nelíšia, avšak ich konzistencia je redšia, preto poskytujú jednoduchšiu aplikáciu. Mlieka ďalej bývajú obohatené o hydratačné zložky, ale to môžu byť, samozrejme, aj kvalitné samoopaľovacie krémy.

Samoopaľovacie peny a spreje

Samoopaľovacie peny sa vo všeobecnosti nanášajú lepšie ako krémy a mlieka, ľahko sa rozotierajú a rýchlejšie zasychajú. Samoopaľovacie spreje sa aplikujú ešte lepšie, je však s nimi spojené väčšie riziko nerovnomerného nanesenia prípravku. Môžu byť však praktickým pomocníkom pre horšie dostupné oblasti na tele.

Môže sa samoopaľovací krém použiť na tvár?

Pokožka tváre je jemnejšia ako koža na tele, preto na ňu nanášajte prípravky priamo určené na tvár. Telové krémy navyše bývajú hutnejšie, takže môžu upchávať póry a zarobiť vám na akné alebo iné problémy s pleťou.

Pred použitím samoopaľovacieho prípravku na tvár pleť vyčistite a pripravte pleťovým peelingom. Nezabúdajte samoopaľovací produkt naniesť aj na krk a dekolt, aby ste docielili prirodzený efekt.

Tip: Vyskúšajte samoopaľovacie kvapky obohatené o kyselinu hyalurónovú a kokosovú vodu, ktoré poskytnú pleti nielen opálenie, ale aj hydratáciu. Vďaka tekutej konzistencii ich stačí jednoducho primiešať do vášho obľúbeného pleťového krému. Čím viac kvapiek pridáte (4 až 12), tým intenzívnejšie opálenie vyčaríte.

Ako samoopaľovací krém odstrániť?

Stalo sa vám, že ste sa zobudili s opálením, ktoré nebolo podľa vašich predstáv, a prvé, čo vám napadlo bolo, že takto ísť medzi ľudí nemôžete? Či už je dôvodom príliš tmavý odtieň alebo fľakatá koža, najlepším spôsobom, ako sa zbaviť nechceného opálenia zo samoopaľovacieho krému, je použitie peelingu. Tak, ako ste svoju kožu na opálenie pripravili, tak sa ho môžete aj zbaviť.

Ešte účinnejšie je pred peelingom si dopriať teplý kúpeľ s niekoľkými kvapkami olejčeka a pokožku tak zjemniť. Ak máte na koži nevzhľadné tmavé škvrny, môžete ich tiež skúsiť vyčistiť vatovým tampónom s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy alebo octu.

 

Selfie Skin Coach

Zanalyzuj svoju pleť!

Za dve minúty máš hotovú analýzu pleti a odporúčanie produktov priamo pre teba.

ZISTIŤ VIAC