Čo znamená organická certifikácia COSMOS?

... a ako sa líši od ekologickej certifikácie ECOCERT?

Netušíte, čo znamená organická certifikácia? Získajte rýchly prehľad.

Prirodzená krása sa v posledných rokoch dostáva do popredia, ale v súčasnom neprebernom množstve výrobkov si nemôžete byť istí, čo vlastne organické prípravky naozaj obsahujú. Tu vstupuje do hry certifikácia organického zloženia. Spotrebitelia sa mohli v Európe mnoho rokov stretnúť s niekoľkými organickými štítkami, pričom každý mal svoje vlastné pravidlá a požiadavky; nakoniec bol však v januári 2017 s cieľom harmonizácie týchto predpisov vytvorený certifikát COSMOS® a vydaný súbor požiadaviek platných pre organickú a prírodnú kozmetiku v rôznych krajinách.

Päť európskych asociácií a certifikačných orgánov, konkrétne ECOCERT (Francúzsko), Cosmebio® (Francúzsko), BDIH® (Nemecko), AIAB/ICEA (Taliansko) a Soil Association® (Spojené kráľovstvo) – spoločne vytvorilo túto jednotnú certifikáciu – COSMOS®.
Spoločnosť ECOCERT bola prvým certifikačným orgánom, ktorý vyvinul štandardy pre prírodnú a organickú kozmetiku’ Spoločnosť ECOCERT bola založená vo Francúzsku v roku 1991 ako svetový líder v oblasti organickej certifikácie, najmä pre spotrebiteľov a odborníkov. Preto sa norma COSMOS® riadi požiadavkami ECOCERT pre dodávky, ručnú výrobu, priemyselnú výrobu, marketing a kontrolu organických kozmetických prípravkov.

Aby mohol byť produkt označený štítkom COSMOS ORGANIC®, musí byť vyrobený výhradne s použitím zložiek z tzv. zoznamu schválených ekologických zložiek. Medzi látky, ktoré nie sú povolené, patria GMO, parabény, fenoxyetanol, nanočastice, silikóny, PEG, syntetické parfumy a farby a zložky živočíšneho pôvodu (s výnimkou prípadov, keď by ich prirodzene vyprodukovali samotné zvieratá: mlieko, med atď.). Tieto organické produkty tiež musia obsahovať aspoň 20 % organického obsahu v prípade bezoplachových prípravkov, najmenej 95 % prírodných zložiek celkom, a pokiaľ je to možné, musia podporovať využívanie ingrediencií z obnoviteľných zdrojov.

Pokiaľ ide o obaly, musia byť ekologické, recyklovateľné a obmedzené na minimum. Pri výrobe musí byť stanovený plán nakladania s odpadom a zavedený ročný audit registrovaných spoločností, dodávateľov a výrobcov, aby sa zabezpečilo splnenie všetkých požiadaviek COSMOS®.

Teraz sme vďaka radu Garnier Organics mohli ženám ponúknuť produkty s certifikátom COMOS ORGANIC®. Všetky produkty radu Garnier Organics majú certifikáty ECOCERT a COSMOS ORGANIC® a ich balenia sú zaistené pečaťou, aby bola zachovaná ich kvalita a záväzok predávať skutočne organickú kozmetiku. Pre viac informácií o produktoch radu Garnier Organics kliknite tu.